Cyklostezka údolím Bobravy

(Mapka je ofotografována z veřejné tabule u Spáleného mlýna.)

Cyklostezka údolím Bobravy je na mapě poměrně jasně vyznačena, avšak je teprve plánována. Zpevněný a rovný povrch je zatím jen na několika úsecích. V současné době jde převážně o polní a lesní  cestya z mapy nejsou patrny její záludnosti.

 

Na podzim jsem nedaleko Radostického mlýna potkal německý cyklistický pár, na dobře vybavených strojích, tlačící je směrem k mlýnu Spálenému. Muž měl za kolem zapojený přívěsný vozík s dítětem. Právě projeli několika bažinami, které se za suchých letních dní dají označit za polní či lesní cestu. Přijeli od Střelic po slušné asfaltce, přes Radostice se dostali po takové silničce až k Radostickému mlýnu a už se těšili na průjezd přírodním parkem po stejné silničce. Hned za mostky přes Bobravu za mlýnem zapadli do bahna. Když se očistili, stalo se jim totéž o 300m dále na místě, kde se cesta ztrácela zalita vodou. A to nebylo po dešti!

Z této příhody je nutno vyvodit poučení: Cyklotrasu okolo mlýnů lze bez újmy, k pohodové vyjížďce, využít pouze tehdy, když je dlouho pěkné počasí a sucho. Jinak jde spíše o cyklokros.

 

Dobrá zpráva - pozor !

V zimě 2012 - 13 byla zahájena oprava první části páteřní cesty údolím Bobravy v úseku od mostků za Radostickým mlýnem po údolí "Lotrůvky". Tento úsek, dlouhý asi 1 km, má být do léta 2013 zpevněn a sloužit k obsluze místních lesních porostů i jako cyklostezka. Je tedy naděje, že podobně obtížné překonání jarních bažin, jak je cesta vyfotografována výše, se stane minulostí. Opravu provádí na objednávku Obecního úřadu Střelice firma Agromeli Brno.

 Pokračování opravy na jaře 2014 - práce zahájeny !

Na jaře 2014 byla zahájena 2.etapa opravy původní páteřní cesty údolím. Začátkem dubna už jsou vykáceny zavazející náletové dřeviny, navezen štěrk ke zpevnění cesty a stavební stroje už na cestě pracují ...

 

 

Další příhodu mi popsal cyklista v hospodě "Na koupališti" v Radosticích. Při cestě ze "Spáleňáku" k "Radosťáku" se kochal krásou přírody a ze zatáčky se na něj vyřítila čtyřkolka. Je pravdou, že ji slyšel, avšak mezi kopci nepoznal odkud. Kolize nenastala, oba uhnuli mimo cestu do lesa - ale tak tak.

Poučení je nasnadě: Na poměrně úzké a často velmi špatné lesní či polní cestě nejsme sami. Jezdí tam kolegové cyklisti v obou směrech, ale velmi často potkáme i pěší turisty s dětmi nebo se psem. Řítící se čtyřkolky nebo terénní motocykly sice nepotkáme pokaždé, ale zato jsou nebezpečnější. Tak bacha!

 

 

NAVIGACE:  Zpět na hlavní stránku

                    

Vyhledávání

Cesty v údolí za sucha a po dešti

Cesta u Radostického mlýna po větším dešti

Cesta u Radostického mlýna po větším dešti

Stav se mění podle množství spadlých srážek v předchozím období od bezproblémové průchodnosti až po neprůchodnost.    

Stav cesty se opravami postupně zlepšuje

Stav cesty se opravami postupně zlepšuje

    Na jaře 2013 byla provedena rekonstrukce a zpevnění původní cesty v úseku od mostků za Radostickým mlýnem po křížení pod Lotrůvkou v délce asi 1 km.     Na jaře 2014 začíná podobná rekonstrukce od křížení pod Lotrůvkou směrem ke Spálenému...

První etapa výstavby cyklostezky od mostků za Radostickým mlýnem po úvoz "Lotrůvka" ( 1 km )

Druhá etapa výstavby cyklostezky byla zahájena v dubnu 2014 v úseku od Lotrůvky směrem ke Spálenému mlýnu.

 

Podrobnější informace,  fotogalerii " Jak se staví cyklostezka " najdete  ZDE