Procházkův Radostický mlýn
na říčce Obravě je prokazatelně historicky doložen už v roce 1349, kdy jej paní Bohunka (Bonka) z Radošic prodává spolu se vsí (doložena 1333) panu Kunešovi z Měnína. Majitelé mlýna z rodiny Procházků jsou dokumentováni po roce 1800.
Mlýn dvakrát v posledních 150 letech vyhořel - v roce 1890 a 1936. Oba požáry znamenaly velké strádání, ale také následné inovace. V roce 1926 mění pohon mlýna z původních mlýnských kol HD na dvě Francisovy turbíny. Vroce 1937 byla postavena nová budova ve stylu průmyslové architektury 30. let a doplněna kompletní nová technologie " automatického mlýna". Turbíny mohly odevzdat celkový výkon okolo 18HP a byla očekávána prosperita. Bohužel však už doba řemeslu nepřála. Strategická mlýnská výroba byla přísně regulována nejprve za německé okupace a později po válce opět s nástupem nového režimu "lidově demokratického". Ten vzápětí soukromé podnikání nejprve tlumil, pak omezoval a likvidoval úplně.
V roce 1962, na příkaz tehdejšího ONV Brno-venkov je zrušen náhon a vyřazen z činnosti jez.
Mlýn byl pak poskytován příkazem různým organizacím ke skladovacím účelům, obilí, elektromotorů a nakonec partiového zboží.
Nynějším majitelem mlýna a souvisejících pozemků je vnuk posledního mlynářského páru . Průmyslová část je nadále využívána jako sklady, obytná část je v současné době užívána k bydlení nejbližšími příbuznými.
Na svých pozemcích v okolí mlýna nechal nynější majitel vybudovat rybníček, na památku mlynářského rodu nazvaný "Procházkův". Jedná se o revitalizační objekt, sloužící ke zlepšení přírodních podmínek údolí Bobravy, bez komerčního využití. Byla na něj poskytnuta dotace z EU. (viz odkaz níže)
Další podrobnosti z historie mlýna budou publikovány jiným způsobem.
NAVIGACE: Zpět na hlavní stránku k výběru dalších témat
Na stránku " Procházkův rybník "
Radostický mlýn
—————
—————
—————
Posezení pod kaštany před mlýnem
Nyní zůstal už jen jeden, ostatní byly skáceny při úpravě dopravní obslužnosti pro Klenoty.
—————
—————
—————
—————
—————
Uvedené fotografie poskytli ze svého archivu majitelé Radostického mlýna.