Tetčický mlýn

 

Mezi mlýny na Bobravě patří z hlediska potvrzené existence do kategorie těch starších. Zmínka o něm je je z roku 1464, kdy obec Tečice i s mlýnem byla prodána panu Přemkovi z Těšína. Mlýn, který byl původně pravděpdobně panským, o čemž svědčí až do 18.stol. množství mlynářů - nájemců, asi od roku 1750 přechází do správy a později vlastnictví mlynářského rodu Procházků. Tento rod vlastnil mlýn až do roku 1934, kdy ho odkoupila rodina mlynářů Drápalů, pocházející ze mlýna v Rybníkách.

Z technického pohledu byl po roce 1930 mlýn poháněn Francisovou turbínou na spádu asi 6 m a při správném průtoku s výkonem max. 24 HP, případně náhradním dieselovým motorem. 

Rodinou Drápalů byl mlýn odkoupen v roce 1934. Pracoval při spokojenosti vlastníků i mlečů až do roku 1952, kdy byla mlýnská výroba zastavena a mlýn podle tehdejších nařízení "vyvlastněn". Namísto mlýna v něm byla zřízena výrobna krmiv pro hospodářská zvířata a později už sloužil jen jako příležitostný sklad obilí po žních.

Po roce 1989 byl majitelům navrácen v restitucích, ale snaha majitelů obnovit činnost mlýna v dané době neuspěla. Přesto se podařilo za mnohých obětí mlýn udržet jako výrobní jednotku alespoň v branži výroby krmných směsí. Takto funguje bývalý mlýn dodnes. 

www.volny.cz/krmimo/

 

Za informace i fotografie poděkování nynějšímu vlastníku mlýna, panu Romanu Drápalovi.

 

Podrobnější informace budou publikovány jiným způsobem.

 

NAVIGACE:   Zpět na hlavní navigační stranu
                            Přesun na stránku o mlynářství 

 

Vyhledávání

Všimněte si laskavě textu, jakým se mlynář v roce 1927 obrací k zákazníkům. Že se vám to zdá jako fantazie ....  

 

P1060062uw.JPG

Spolupráce mezi mlynářskou chasou a mleči byla obdobná na všech mlýnech.

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z historických fotografií Tetčického mlýna.

Datování do roku 1980.