Hlavní - navigační stránka webu

 

Bobrava , jejíž historický název zní také "Obrava", 

 

je říčka, tekoucí poblíž  Brna, pramenící u obce Rudka, nedaleko Zálesné Zhoře. Přibírá Luční potok, teče údolím mezi obcemi Říčky a Litostrov. U obce Zastávka u Brna přibírá vody Bílého potoka a Habřiny. Dále protéká Rosicemi a Tetčicemi, kde byl postaven nynější první z mlýnů na Bobravě, hlubokým údolím pod Omicemi kolem hájovny, která je dodnes pojmenována jako "Obrava".

Vody říčky Bobravy napájejí známý chráněný přírodní útvar "Střelickou bažinku" a pokračují k Radosticím, kde se otáčí k severu a protékají přírodním parkem Bobrava.  Pak Bobrava dále teče do Želešic a za nimi u Popovic se vlévá do Svratky. Na své pozemské pouti přijímá řadu menších potůčků a odvádí vody dešťové i jarní tání sněhu ze strání, lemujících její údolí. V současné době patří údolí Bobravy k územím s ochranou přírody a to už od roku 1982, kdy bylo údolí označeno tabulemi "Oblast klidu", později "Přírodní park Bobrava" .

Tento park je vymezen ve střední části toku Bobravy, kde se její vody během staletí hluboce zařezaly do Bobravské vrchoviny. Kopce okolo Bobravy se zvedají nad její hladinu o více než 100m a dosahují 450m n.m. Nejnižší místo této části toku je ve výšce 250m n.m. u Anenského mlýna. Řeka protéká údolím, kde tvoří vlastní meandry, při vyšší hladině části údolí zaplavuje a vytáří jakési lužní lesíky.

První písemné zmínky o mlýnech na Bobravě spadají do roku 1348, takže svým korytem protéká prokazatelně mnohem déle, než 660 let. Dávala tudíž obživu mnoha vesnicím na jejím toku ať už bohatstvím ryb, závlahou polí nebo využitím síly vody k provozu mlýnů, hamrů a pil. V minulosti v tomto údolí pracovalo pět vodních mlýnů  (Radostický, Spálený, Kartouzský, Anenský, Nový). Mimo údolí byly na Bobravě funkční další dva mlýny - první Tetčický a poslední Želešický. V toku Obravy pracovalo v minulosti ještě několik mlýnů, které v průběhu let vznikaly a později zanikly. Pátrání po nich a jejich historii je součástí plánu tohoto webu, informace budou publikovány několika způsoby .

 

Na těchto stránkách hodlám prezentovat především fotografie přírodních krás údolí, ale i postřehy z praktického využití území k rekreaci a poznámky k aktuální péči o tento přírodní park.

 

Rádi chodíte přírodou, obdivujete rozmanitost a krásu její květeny ... a přitom byste rádi znali názvy těch barevných zázraků, rostoucích podél cest, v lese i na lukách? Zkuste se podívat na fotogalerii zdejší flóry - po několika návštěvách stránky už budete vědět, jak vypadá podléška, orsej, violka, sasanka a další kvítky, které na jaře zabarvují zdejší stráně nejprve do modra, pak do běla a později do zlatova ...

 

Nezanedbatelnou součástí webu jsou i historické údaje o všech mlýnech, které byly na toku Bobravy postaveny. Informace budou přidávány postupně a jsou autorskými články, nekopírované z jiných stránek.   V případě zájmu o podrobnosti se obraťte na kontakt na stránce " O nás ".

  

Pro použití zde uváděných informací platí obecné podmínky (COPYRIGHT), uvedené na stránce " O nás " Tamtéž je i seznam pramenů a zdrojů odkud bylo studijně čerpáno.

 

Tyto stránky už nejsou ve výstavbě, pouze občas je doplním aktualitou zejména na odkazu " Novinky". Přesto doufám, že nabízené informace i fotky návštěvníci těchto stránek přijmou s pochopením záměru ...   Velmi by mi pomohlo, kdybyste svůj názor na stránky, případně námět k doplnění, či polemickou poznámku vyjádřili na záložce  "kniha návštěv".

 

Máte můj dík !

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Novinky

03.03.2012 21:54

Přidány údaje o Novém mlýnu na Bobravě

odkaz: Nový mlýn
03.02.2012 16:24

Bobrava v ledovém sevření

Lednové a únorové holomrazy v roce 2012 spoutaly vody Bobravy do ledového krunýře. FOTOGALERIE...
18.01.2012 21:51

Nalezen kámen s historickým nápisem "Husův pramen"

Občan ze Želešic nalezl v oblasti " U Jánošíka" nedaleko Bobravy velký zarostlý balvan s nápisem...
18.01.2012 21:42

Založení " Okrašlovacího spolku v Ořechově u Brna, o.s."

17.1.2012 se konala první, ustavující, valná hromada občanského sdružení "Okrašlovací spolek v...
19.12.2011 15:11

Jak se staví rybník - fotogalerie

Byla publikována fotogalerie, dokumentující postup výstavby rybníka. Celkem 35 fotek od prvního...
06.12.2011 19:12

Podrobnosti k havárii letadla MIG v roce 1965

Od p. Ondřeje Knotka, který vytváří web www.pomnikyletcu.cz  jsem s jeho svolením převzal...
04.12.2011 23:33

Nová vodní nádrž u Radostického mlýna - Procházkův rybník

K 1.prosinci 2011 byla zkolaudována nová, soukromá vodní nádrž, kterou nechal postavit současný...
21.10.2011 18:50

Aktualizace fotogalerie a kopírování

Podle nejnovějších doporučení WEBNODE bylo aktualizováno a modernizováno zobrazení fotogalerií....
08.10.2011 15:00

Přidány další položky do galerie běžné květeny

Tato galerie fotografií běžné květeny obsahuje k dnešku přes 50 rúzných rostlin a asi 70 jejich...
05.10.2011 21:39

Přidány fotografie a doplněn text k Šafránkovu mlýnu